Freemind – program pro tvorbu myšlenkových map

Freemind – program pro tvorbu myšlenkových map

Čas od času bych se zde rád věnoval tématům, které sice s marketingem malých firem souvisí jen okrajové, přesto ale mohou být pro práci marketérů cenné a podnětné – ať již se jedná o témata věnovaná drobnému podnikání, time managementu nebo zajímavým a užitečným aplikacím – jako je například program Freemind pro tvorbu myšlenkových map.

Co jsou myšlenkové mapy?

Myšlenkové mapy zachycují v grafické podobě pochody, které probíhají v naší mysli, když promýšlíme určité téma nebo zpracováváme určitý námět. Organizace myšlenek do podoby vzájemně pospojovaných uzlů je rychlejší, intuitivnější a přirozenější, než zpracovávání tématu do podoby prostého „sekvenčního“ textu. Náš mozek prostě nefunguje způsobem od-kroku-jedna-přejdu-na-krok-dva-a-pak-ke-kroku-tři-a-tak-dále, ale tím způsobem, že nám nové myšlenky pronikají do mysli na základě našich bezprostředních předchozích myšlenek a vjemů. Programy pro tvorbu myšlenkových map představují nástroj, který umožňuje elegantně a rychle zaznamenat tok našich myšlenek do počítače.

Možnosti využití myšlenkových map jsou vskutku neomezené, můžete je využít pro zpracování jakéhokoliv tématu – od analýz podnikatelských příležitostí přes vytvoření strukturovaného seznamu úkolů třeba až po plánování dovolené… Já zde uvedu jeden příklad za všechny: před časem jsem zde publikoval článek o načasování marketingových aktivit a řadu nápadů a myšlenek k obsahu článku jsem si ještě před napsáním článku zaznamenal právě pomocí následující myšlenkové mapy:

 

freemind

Program Freemind

Výše uvedená mapa byla vytvořena v programu Freemind, který je zájemcům k dizpozici zdarma (jako open source aplikace). Freemind umožňuje docela komplexní tvorbu myšlenkových map a jeho nezanedbatelnou výhodou je jistě uživatelské rozhraní v češtině. Pokud si osvojíte několik základních klávesových zkratek, je práce s touto aplikací velmi jednoduchá – v podstatě jde zejména o přidávání nových uzlů, jejich editaci a přesouvání. K jednotlivým uzlům můžete rovněž přiřazovat poznámky nebo grafické ikonky (například priority dalšího zpracování apod.)

Díky aplikacím jako je Freemind můžete snadno vytvářet i velmi komplexní myšlenkové mapy. Pro tvorbu myšlenkových map existuje řada aplikací; zájemcům o tuto problematiku mohu doporučit například článek Jak a proč vytvářet myšlenkové mapy: 5 tipů a software zdarma.

Takže vyzkoušejte, která aplikace pro tvorbu myšlenkových map vyhovuje nejlépe právě vám.

Od roku 2002 pracuji na volné noze jako marketingový specialista, copywriter a konzultant. Zaměřuji se zejména na marketing malých firem a poznatky a zkušenosti z této oblasti publikuji na serveru promarketing.cz. Více informací...